چگونه سریع زبان یاد بگیریم : ۵ نکته که واقعا به شما کمک میکند !

>>>چگونه سریع زبان یاد بگیریم : ۵ نکته که واقعا به شما کمک میکند !

” من هفت سال در مدرسه انگلیسی خوندم ولی تموم چیزی که به یاد دارم تفاوت BlackBoard و window بوده “
این جمله برای شما آشناست ؟  یادگیری یک زبان جدید یکی از مهارتهای غنی و پر ارزش است که می توانیم در طی یک عمر بدست آوریم، اما چرا  یادگیری سریع زبان تا این حد دشوار است؟ اگر شما در مدرسه زبانی خوانده اید، چرا هنوز قادر به انجام یک گفتگوی ساده نیستید؟ در این مقاله فوق العاده همراه ما باشید

چگونه سریع زبان یاد بگیریم

شما نمی خواهید که هفت سال دیگر مجددا زبان را به روشی اشتباه یاد بگیرید، پس در اینجا پنج راه برای یادگیری سریع زبان را ببینید!

۱- خود را در موقعیتی قرار دهید که رشد در آن اجتناب ناپذیر باشد.

اگر به خودتان گزینه ای برای استفاده از مهارتهای زبانی خود ندهید، شانسی برای استفاده از آنها نخواهید داشت. مغز ما به طور غریزی تصمیم ساده را که نیاز به تفکر کمتری دارد انتخاب میکند. پس کسب هر مهارت جدید و یادگیری یک زبان جدید، نیاز به قدرتی قوی دارد. شما باید آگاهانه خود را در خارج از منطقه‌ی راحتی قفل کنید و به خودتان اجازه ندهید که حتی لحظه ای به عقب برگردید. این تصمیم آسان نیست، و ممکن است نیاز به تفکر خلاق داشته باشد، اما نتایجی که بدست می آیند ارزش این تلاش را دارند.

اما واقعا آیا می توانیم خود را در موقعیتی قرار دهیم که در آن ما هیچ انتخابی بجز استفاده از مهارت های زبانمان نداریم؟ بله

وقتی به چین رفتم، در مدرسه ای در بخشی از شنزن بود که کمتر صنعتی شده بود مشغول کار شدم. اگرچه این شهر بیش از ۱۲ میلیون نفر جمعیت داشت، اما به ندرت یک فرد چینی را میشد دید که به زبان انگلیسی تسلط دارد. اکثر اوقات، من تنها فرد خارجی در شعاع ۵ مایلی بودم. در ابتدا این امر ناامید کننده بود، اما من مجبور شدم شروع به یادگیری زبان کنم. اگر می خواستم غذا را در یک رستوران بخرم یا راهم را در اطراف شهر پیدا کنم، مجبور بودم با مردم محلی ارتباط برقرار کنم. ظرف چند هفته چندین عبارات جدید و مفید را که ممکن بود یادگیری آنها چندن ماه طول بکشد یاد گرفتم.

خارج از کشور زندگی نمی کنی؟ هیچ مشکلی نیست! هنوز روشهای زیادی برای اجتناب ناپذیر شدن  یادگیری سریع وجود دارد. بعضی از این موارد ممکن است شامل تعویض زبان تلفن همراه یا رسانه های اجتماعی به زبان مورد مطالعه ی شما و یا متعهد کردن خودتان به یادگیری با فیلم های سینمایی یا گوش دادن به موسیقی های انگلیسی باشد که البته هر کدام راه و روش خاص خودشان را می طلبد !

یکی از ضعف های کلاس های درس ایران تلفیق یادگیری زبان انگلیسی در کنار زبان فارسی است ، وقتی شما خیلی راحت سوالاتتان را به فارسی میپرسید هیچ گاه دغدغه یادگیری انگلیسی را پیدا نمیکنید ، البته این ضعف در اپلیکیشن های آموزش زبان نظیر اکسین چنل به خوبی رفع شده است .

وقتی خودتان را اجبارا در چنین موقعیتهایی قرار دهید و مجبور شوید از زبان انگلیسی استفاده کنید، مطمئنا سریع تر زبان می آموزید.

۲- ارزش سلاست در برابر دقت

راه دیگر یادگیری سریع زبان این است که سلاست را به دقت ترجیح دهید، که درک آن یکی از سخت ترین و در عین حال قدرتمندترین مفاهیم است. ابتدا، اجازه دهید منظورم را در مورد “سلاست” و “دقت” به صورت بهتری بیان کنم.

سلاست، یعنی توانایی بیان منظور خود ، به صورت روان و مفصل . یعنی استفاده ی روان از زبان در زمان واقعی.

دقت، از یک طرف، به توانایی تصحیح و اختصار گفته میشود. یعنی برقراری ارتباط بدون هیچگونه خطای گرامری، واژگان، لحن و خطاهای دیگر.

بله، این دو نهادهای مجزا هستند . شما بدون داشتن دقت ۱۰۰٪ می توانید در یک زبان تسلط داشته باشید. همچنین می توانید بدون سلاست در تمام جمله ها، دقت داشته باشید. هدف نهایی در هنگام یادگیری یک زبان جدید، استفاده از آن به صورت روان است، و نه دقیق.

این بدان معنی است که ما باید حهت افزایش سرعت یادگیری وسواس در دقت را فراموش کنیم. بله، هنگام استفاده از زبان جدید شما ممکن است خطاهایی داشته باشید، درست است. به زمانی فکر کنید که قواعد زبان مادری خود را با دقت دنبال نمیکردید، اما باز هم به خوبی میتوانستید دیگران را درک کنید. این امر بیشتر از آنچه که ما متوجه شویم محقق میشود.

هنگامی که شروع به یادگیری یک زبان جدید میکنید، در برابر تمایل  به یاد گرفتن بیشترین تعداد لغات ممکن،  مقاومت کنید.(چرا ؟ کلیک کنید) از اینکه بخواهید هر جمله را کاملا بی نقص بگویید مقاومت کنید. زبان را نمیتوان تنها از یک کتاب درسی آموخت . در عوض، بر یادگیری سریع مباحث عملی و محاوره ای و تمرین کردن تمرکز کنید. با این کار تا حد زیادی در زمان صرفه جویی کرده و استرس خود را کاهش میدهید.

۳- انبوه خوانی در زمان کوتاه را رها کنید ! این روش فقط به درد شب امتحان میخورد 

در ماندارین، این عبارت وجود دارد: 好好 学习 天天 向上، یعنی “هر روز به سختی مطالعه کنید و پیشرفت کنید.” اما آیا واقعا این کار راحت است؟

وقتی برای خودتان مطالعه کنید، وسوسه میشوید تا تعداد زیادی کلمه‌ی جدید را وارد ذهنتان کنید و سپس خسته میشوید و همان لغات را هم فراموش میکنید . اگرچه اینکار در کوتاه مدت موثر است، اما نهایتا راه درستی برای حفظ حافظه‌ی بلند مدت نیست.

در یادگیری یک زبان جدید از روشی متفاوت از روش یادگیری زبان برای امتحان عمل کنید. راه های مؤثرتری برای حفظ اطلاعات وجود دارد که باعث افزایش احتمال یادگیری طولانی مدت میشود، مانند نرم افزارهای تکرار با فاصله  (Spaced repetition  ین برنامه ها  بعد از فرآیندی مشابه با استفاده از فلش کارت مدل سازی شدند. این فلش کارتها با الگوریتم های پیشرفته تولید می شوند و دارای فواصل زمانی هستند که وقتی یک کارت مجددا در صفحه نشان داده میشود، زمان آن نیز مشخص میشود.

به عبارت دیگر، کارتهای آسان کمتر از کارتهای سخت نشان داده میشوند، و کاربر میتواند زمان بیشتری را به مطالعه‌ی کارتهای سخت اختصاص دهد. کارتهای دشوار تا زمانی که در آنها مهارت پیدا کنید نمایش داده میشوند، و این شانس را دارید که موثرتر از سبکهای دیگر یادگیری این لغات سخت را مطالعه کنید.

با جایگزین کردن مطالعه‌ی انبوه با نرم افزارهای تکرار، میتوانید مقدار زیادی در زمان مطالعه‌ی خود صرفه جویی کنید و همچنین سریع تر یاد بگیرید.

از اینها گذشته، فقط حفظ کردن کلمات کافی نیست. آنچه شما واقعا نیاز دارید درک دقیقی از لغات است، و این کار فقط با مثالهای واقعی محقق میشود. بهره گیری از اپلیکیشن های تعاملی شما را هر روز در معرض یادگیری مثال های واقعی قرار میدهد 

۴- یک شریک زبانی پیدا کنید

نباید بخاطر کمک خواستن از دیگران شرمنده شوید. پس این کار را انجام بده! درخواست کمک، اقدامی است که باید از انجام آن افتخار کنید. ین نشان می دهد که شما یادگیری خود را جدی گرفته‌اید و هر کاری که لازم است انجام میدهید تا در مهارت دلخواه خود ماهر شوید.

با این گفته، با داشتن حمایت فرد دیگر، یادگیری شما بسیار سریع تر خواهد شد. مهم نیست که در چه مرحله ای از یادگیری زبان هستید، کسی که او هم مشغول یادگیری زبان است را پیدا کنید. زمان ملاقاتها را برنامه ریزی کنید و پیشرفتهای خود را با هم به اشتراک گذاشته و به یکدیگر بازخورد دهید. منابع یا نکاتی که برایتان مفید بوده را در اختیار یکدیگر بگذارید. همچنین میتوانید در کنار خود معلم خصوصی آنلاین داشته باشید تا مشکلات شمار ا در کنارتان مرتفع سازد

همچنین زمانهای ملاقات شما میتواند زمان خوبی برای تمرین باشد. از همه مهمتر، شما می توانید اهدافی تعیین کنید و هر زمان که یکدیگر را ملاقات میکنید این اهداف را تکمیل کنید.

۵- از هر اشتباه چیزی یاد بگیرید (و آن را جشن بگیرید)

آماده باشید تا اشتباهات زیادی انجام دهید.  بهترین کار این است که وقتی کاری انجام میدهید که به اندازه‌ی یادگیری یک زبان جدید سخت است، خودتان را از موقعیت دفاعی خارج کنید. هر گونه آرزو برای کمال آنی و هر گونه ترس از قضاوت را کنار بگذارید.

شما می توانید هوشمندترین فرد در جهان باشید، اما اگر حالت دفاعی به خود بگیرید ، فرصتهای بی پایان برای رشد را از خودتان خواهید گرفت. 

هر مکالمه‌ی خود را بازبینی کرده و در مورد آن بازخورد داشته باشید. چیزی که باید در مورد آن فکر کنید عبارت است از اینکه:

در این مکالمه چه کلمه یا عبارت جدیدی به من کمک کرد؟

چه کلمات جدیدی شنیدم/ دیدم؟

چگونه می توانم به طور موثرتری یک گفتگو مشابه در آینده داشته باشم؟

هنگامی که با فراز و نشیب های فرآیند یادگیری سریع روبرو میشوید، بهتر است از سفر لذت ببرید و قدردان آن باشید، زیرا فرصتهای بیشتری برای یادگیری در اختیار شما قرار میدهد.

به یاد داشته باشید موفقیت از واقعیت ساده ای به وجود میاید که برای آن تلاش میکنید. از این نکات استفاده کنید و مطمئن باشید که با سرعت، آرامش و آسانی زبان جدید خود را یاد میگیرید.

موفق باشید!

درج دیدگاه

یک پیشنهاد شگفت انگیز !با عضویت در خبرنامه، اولین نفری باشید که از تخفیف ها و مزایای ویژه باخبر می شود.

Oxinup banner Desktop