در گذشته M-learning اغلب به کاربرد فناوری های سیار محدود بوده، اما امروزه ملاک تفکر در این زمینه تحرک یادگیرندگان است. یادگیری سیار، کسب هر نوع دانش، نگرش و مهارت با بهره گیری از فناوری های سیار در هر زمان و مکان است که باعث تغییر در رفتار خواهد شد. در این مقاله به آموزش از طریق موبایل و یادگیری زبان با آموزش از طریق موبایل می پردازیم

M learning را می توان ترکیبی از دو شکل یادگیری الکترونیک و یادگیری ازراه دور دانست زیرا در این نوع یادگیری از یک سو همانند یادگیری ازراه دور میان دانش پژوهان و اساتید فاصله وجود دارد و از سوی دیگر این یادگیری را نیز همانند یادگیری الکترونیک از طریق فناوری پیشرفته و با استفاده از ابزارهای الکترونیکی همراه انجام می پذیرد.

شش مزیت یادگیری همراه (Mobile Learning)

افرادی که به دنبال راه­‌هایی بهتر و جدیدتر برای بهبود آموزش آنلاین هستند، می­‌توانند مزایای زیر را در نظر بگیرند. این مزیت­‌ها نشان می‌­دهند که دستگاه‌­های همراه، چه انقلابی در یادگیری الکترونیک (eLearning) ایجاد کرده­‌اند.

یادگیری همراه (M-Learning)، چه مزایایی برای آموزش دارد و یادگیری الکترونیک را چگونه متحول می‌­کند؟

گسترش دستگاه‌­های همراه، بسیاری از جنبه‌­های زندگی ما را تغییر می­دهد؛ از نحوه‌­ی فعالیت و برقراری ارتباط گرفته تا نحوه‌­ی یادگیری. در حقیقت، ظهور دستگاه‌­های هوشمندی همچون تلفن همراه و تبلت، جرقه­‌ی انقلاب یادگیری همراه را زده است. همچنین، شواهد فراوانی وجود دارد که حاکی از آن است که پلت­فرم­‌های همراه، تجارب یادگیری الکترونیک با کیفیت بالا را مورد حمایت قرار می­دهند، که نشان­‌دهنده‌­ی مجموع ه­ای از مزایای یادگیری همراه است.

برآوردهای کنونی نشان می‌­دهند که بیش از نیمی از سازمان­ها در ایالات متحده، در حال حاضر از دستگاه‌­های همراه به عنوان ابزار قدرتمند یادگیری الکترونیک در برنامه­‌های آموزش کارکنان خود استفاده می­‌کنند. تعداد این سازمان­‌ها به سرعت در حال افزایش است، زیرا یادگیری همراه، بی­‌نهایت مؤثر است.

مزایای یادگیری همراه

مزایای اصلی یادگیری همراه عبارتند از:

۱- انعطاف­پذیری یادگیری

یادگیری آنلاین، با حذف نیاز به یادگیری در زمان و مکان خاص، انعطاف‌­پذیری در یادگیری را ایجاد کرده است. امروزه تلفن همراه با ایجاد محتوای آموزشی از قبیل ویدئو، پادکست، و سایر فرمت‌­های چندرسانه ­ای که در تلفن‌­های هوشمند و تبلت­‌ها قابل دسترسی هستند، موجب ارتقای انعطاف‌­پذیری یادگیری شده است. علاوه‌ ­براین، افراد، قادر به دسترسی به این محتوا در دستگاه ­های همراه خود در هر زمان و هر مکان هستند، که این امر، انعطاف­ پذیری یادگیری را افزایش می‌­دهد.

۲- بهبود میزان تکمیل دوره‌­ها و حفظ محتوای آموخته ­شده

یادگیری تنها زمانی رخ می‌­دهد که بررسی محتوای آموزشی، تکمیل شود و نکات کلیدی حفظ شوند. یادگیری همراه، برای ایجاد تعامل طراحی شده است، که منجر به تکمیل دوره می‌­شود. همچنین با توجه به این­که یادگیری همراه، مناسب با عادات استفاده از دستگاه‌­های همراه و الگوهای یادگیری یادگیرندگان امروزی طراحی شده‌­اند، میزان حفظ محتوای آموخته‌ ­شده، بالاتر است.

۳- یادگیری در دستگاه­‌های متعدد

آموزش باید راحت باشد و فناوری، این امکان را فراهم می‌­کند که دوره­‌های یادگیری الکترونیک، در تمام دستگاه‌­هایی که یک فرد ممکن است در طول روز با آن­ها تعامل داشته باشد (از رایانه­‌های شخصی و لپ­تاپ­‌ها تا تبلت­‌ها و تلفن­‌های هوشمند)، در دسترس باشند.

۴- دسترسی آسان

افراد، روش‌­های یادگیری را ترجیح می‌­دهند که روال روزانه‌­ی آن­ها را مختل نکند. دست­یابی به اطلاعات در هنگام فعالیت های روزانه باید آسان باشد.

۵- مسیر روشنی برای یادگیری

بسیاری از پلت­فرم­‌های یادگیری همراه امروزی برای افراد، با سیستم­های یادآور و سازمان­‌دهنده (reminders and organizers) ادغام شده­اند، که امکان دریافت هشدارها و به­روزرسانی­‌های مداوم در مورد دوره‌­ها را برای کاربران فراهم می­‌کند. آن­ها می­‌توانند این هشدارها را در هر زمان و مکانی در تلفن‌­های هوشمند خود بررسی کنند. همچنین یادگیرندگان می­توانند دوره را دقیقا از همان‌­جایی که قبلا رها کرده بودند، بدون از دست دادن محتوایی که قبلا مطالعه کرده بودند، از سر بگیرند. این موجب ایجاد یک مسیر یادگیری شخصی‌­تر می‌­شود که می‌­تواند در پلت­فرم یادگیری غیر همراه حاصل شود.

 

تعداد افرادی که به دلایل مختلف امکان حضور در کلاس های آموزشی را ندارند رو به افزایش بوده و از طرفی هزینه های بالای رفت و آمد و شرکت در کلاس های آموزشی امکان یادگیری را از بسیاری افراد گرفته است، این در حالی است که مزایای یادگیری همراه، در حال دگرگون کردن فرآیند یادگیری الکترونیک هستند.همیشه،همه جا و با کمترین هزینه ممکن امکان دسترسی و استفاده از دروس امکان پذیر است.

یادگیری زبان با آموزش از طریق موبایل

نرم افزار اکسین چنل برای اولین بار یادگیری زبان با آموزش از طریق موبایل را به صورت علمی و با متد انجمن آموزش اتحادیه اروپا راه اندازی کرده است ، دریادگیری زبان با آموزش از طریق موبایل نرم افزار باید امکانات خاص آموزشی برای مخاطبینی که قصد یادگیری زبان را در حین حرکت دارند ، فراهم نماید . ویژگی های اکسین چنل برای یادگیری زبان با آموزش از طریق موبایل شامل ویژگی هایی است که در اینجا می توانید با آن ها بیشتر آشنا شوید

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (میانگین امتیازات: ۵٫۴۴)

Loading...
با دوستان خود به اشتراک بگذارید!